Stanowisko w sprawie planowanych zwolnień pracowników niepedagogicznych w łódzkich placówkach oświatowych

Zarząd Okręgu Łódzkiego Lewicy Razem wyraża stanowczy sprzeciw w sprawie planowanej przez Miasto redukcji etatów pracowników administracji i obsługi w łódzkiej oświacie. 

Zdajemy sobie sprawę z niewystarczających subwencji oświatowych przekazywanych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, ale szukanie oszczędności w szkołach jest decyzją absolutnie niezrozumiałą w kontekście obecnych obostrzeń i trwającej pandemii COVID, która nakłada na placówki publiczne szereg dodatkowych obowiązków i zadań związanych z przestrzeganiem higieny. Ich realizacja jest niemożliwa bez wsparcia i zaangażowania pracowników administracji i obsługi, którzy poza swoimi dotychczasowymi obowiązkami, zajmują się także tymi dodatkowymi zadaniami wprowadzanymi zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, Sanepidu, GIS i innych instytucji. 

Zwalnianie pracowników sfery publicznej w czasie pandemii, kiedy ogromna liczba ludzi traci pracę, jest złym rozwiązaniem. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że działy administracji i obsługi w szkołach są mocno sfeminizowane, więc ta redukcja etatów uderzy przede wszystkim w kobiety. Lewica Razem stoi na straży ochrony praw osób najsłabszych na rynku pracy, dlatego nie zgadzamy się na proponowane przez Urząd Miasta Łodzi oszczędności w oświacie, która i bez tego jest już dramatycznie niedofinansowana. Oczekujemy wycofania się z tej niebezpiecznej i szkodliwej propozycji.

Continue reading →

Łódź wspiera inicjatywę „Psycholog w każdej szkole”

O depresji wśród dzieci i nastolatków mówi się od jakiegoś czasu bardzo dużo. Wskaźniki samobójstw wśród najmłodszych są przerażające. Rośnie liczba prób samobójczych, depresja stała się chorobą cywilizacyjną. Nie możemy pozwolić, aby kryzys zdrowia psychicznego się pogłębiał! Na szczęście młodzi ludzie z Fundacja na rzecz Praw Ucznia wyszli z inicjatywą projektu ustawy „Psycholog w każdej szkole”, która zakłada funkcjonowanie dostępnej i profesjonalnej opieki psychologicznej w każdej szkole. Nasz okręg zamierza pomóc w zbiórce podpisów pod projektem, która została przedłużona do końca marca.

Zbieraj z nami!

Co należy zrobić? Wystarczy, że pobierzesz kartę ze strony Fundacji na rzecz Praw Ucznia, zbierzesz podpisy od znajomych i najbliższych oraz przyniesiesz nam wypełnione karty, które wyślemy komitetowi! Wszystkie linki znajdziesz w komentarzu pod postem. Czekamy na podpisy w każdą środę od godz. 17.00 do 19.00 w biurze Lewicy Razem przy ul. Piotrkowskiej 88 w Łodzi! Razem możemy więcej!

Continue reading →

Zostawcie biblioteki

Od kilku dni w Internecie krąży petycja z apelem o zaniechanie planów likwidacji filii bibliotek pedagogicznych na terenie województwa łódzkiego. Zagrożonych jest 18 filii czterech bibliotek mających siedziby w Łódzkiem. 11 stycznia do Marszałka Województwa Grzegorza Schreibera trafiło pismo z interwencją poselską Pauliny Matysiak z Lewicy Razem w tej sprawie.

– Sprawa poruszyła mnie osobiście, bo przez kilka lat pracowałam w bibliotece i bardzo zależy mi na tym, żeby te instytucje działały. Biblioteki pedagogiczne są bardzo ważne dla lokalnej społeczności, bo zapewniają dostęp do specjalistycznej literatury w miejscach, gdzie nie ma np. bibliotek uniwersyteckich. Dzięki temu nauczyciele i studenci mieszkający w mniejszych miejscowościach nie muszą podróżować daleko, żeby z takiej wiedzy skorzystać. Poza tym, co nie mniej ważne, biblioteki pedagogiczne to także instytucje kultury – mówi Paulina Matysiak.

Do likwidacji przeznaczone są filie w Kutnie, Łęczycy, Pabianicach, Zgierzu, Łowiczu, Rawie Mazowieckiej, Brzezinach, Bełchatowie, Opocznie, Radomsku, Tomaszowie Mazowieckim, Zduńskiej Woli, Łasku, Poddębicach, Wieluniu, Pajęcznie, Wieruszowie i Bronowie. Konferencja w tej sprawie miała miejsce w piątek. Wicemarszałek Zbigniew Ziemba zapewniał, że to nie likwidacja, tylko optymalizacja działań i nie dojdzie do redukcji zatrudnienia. Z taką interpretacją nie zgadza się kutnowska posłanka.

 Słowa wicemarszałka wskazują, że nie ma on wiedzy o tym jak działają takie instytucje i jak ważne są dla lokalnej społeczności. Nie da się też pomijać kwestii pracowników filii – po likwidacji na przykład filii w Wieruszowie, pracujące tam panie będą zmuszone do dojazdów do Sieradza. Z wielu miejscowościach, w których są filie, nie ma połączeń komunikacją publiczną do miast z siedzibą główną biblioteki – dodaje.

Na razie nie ma szczegółowych informacji co do tego, kiedy Sejmik Województwa zajmie się sprawą. Nie ma też żadnego projektu uchwały.

Paulina Matysiak zapowiada dalsze działania w sprawie obrony bibliotek przed likwidacją.

Podpisz się pod petycją w sprawie ratowania bibliotek!

Continue reading →

Represje wobec działaczki Razem po Strajku Kobiet

Anna Sikora, działaczka Lewicy Razem i liderka sieradzkich struktur (Razem Sieradz), a także aktywistka Dziewuchom Dziewuchy Sieradz była przesłuchiwana przez policję w związku z działaniami wokół strajku kobiet. Jako główna organizatorka ostatnich protestów ściśle współpracowała z policją, a teraz chciano wlepić jej mandat na 400 ZŁOTYCH za… naklejenie kartki z napisem o zaginięciu praw człowieka na biurze posłów PiS – Joanny Lichockiej i Witolda Waszczykowskiego. Kartka była przyklejona przezroczystą, łatwą do usunięcia, biurową taśmą klejącą.

Co ciekawe, jeszcze nie tak dawno temu prezydent Sieradza, Paweł Osiewała, za potrącenie staruszki i ucieczkę z miejsca wypadku, a więc czyny znacznie poważniejszego kalibru, dostał od sieradzkiej policji zaledwie 300 zł grzywny.

O sprawie Anny Sikory pisały media w całej Polsce. W związku z tym, że Anna nie przyjęła mandatu, sprawa trafi do sądu.

O sprawie będziemy informować na bieżąco.

https://www.radiolodz.pl/posts/66502-sieradzka-dzialaczka-na-rzecz-praw-kobiet-stanie-przed-sadem

https://dzienniklodzki.pl/organizatorka-strajkow-kobiet-w-sieradzu-stanie-przed-sadem-anna-sikora-oskarzona-o-przyklejenie-kartki-na-tasme-klejaca/ar/c1-15369446

https://oko.press/sieradz-strajk-kobiet-grzywna/

https://lodz.wyborcza.pl/lodz/7,35136,26650780,przykleila-na-drzwiach-poslanki-lichockiej-kartke-z-prowokujacym.html

https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,26650496,sieradz-przykleila-kartke-na-drzwiach-biura-poselskiego-joanny.html

https://www.o2.pl/informacje/nakleila-kartke-na-drzwi-lichockiej-teraz-odpowie-za-to-przed-sadem-6592130958146368a

https://wtv.pl/strajk-kobiet-301220-mk-policja

https://koduj24.pl/400-zlotych-grzywny-za-przyklejenie-kartki-na-drzwiach-biura-lichockiej/

Continue reading →

Odebrać tytuł Polańskiemu!

W środę, 25 listopada, organizowaliśmy konferencję prasową poświęconą odebraniu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Łodzi Romanowi Polańskiemu — reżyserowi, który stał się niechlubnym symbolem przemocy wobec kobiet i nadal nie odpowiedział w pełni przed wymiarem sprawiedliwości za przestępstwa seksualne. Petycję w tej sprawie złożyliśmy w Urzędzie Miasta Łodzi, kierując ją do Prezydent Hanny Zdanowskiej oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej Marcina Gołaszewskiego.

Jest to również jedno z naszych pierwszych działań w ramach rozpoczynającej się 25 listopada kampanii „16 dni przeciw przemocy ze względu na płeć”. Stawiamy sprawę jasno — zero tolerancji dla przemocy. Nie ma dla nas znaczenia, czy sprawcą jest duchowny, aktor lub sławny reżyser — każdego należy sprawiedliwe ukarać i żaden nie zasługuje na zaszczytny tytuł jakim jest niewątpliwie honorowe obywatelstwo. Romana Polańskiego wykluczyło już wiele instytucji kultury, w tym między innymi Amerykańska i Francuska Akademia Filmowa, uważamy więc, że najwyższy czas, aby Łódź zajęła podobne stanowisko.

Zainicjowaliśmy również akcję pisania listów do łódzkich radnych przez mieszkańców i mieszkanki miasta, którzy zgadzają się z naszym apelem, aby zdobyć większe poparcie dla petycji.

Udział w konferencji wzięli Martyna Urbańczyk z Rady Krajowej Razem, Michał Kwiatkowski i Rafał Grabski z Zarządu Okręgu, a także członkinie i członkowie partii oraz młodzieżówki.

Continue reading →

Wznawiamy dyżury

Wznawiamy dyżury w naszym biurze! Serdecznie zapraszamy w środy od godziny 17.00 do 19.00! Nasze biuro znajduje się w Łodzi przy ulicy Piotrkowskiej 88.

Możesz u nas między innymi:
:arrow_right: dołączyć do partii lub młodzieżówki;
:arrow_right: załatwić wszelkie formalności związane z członkostwem;
:arrow_right: porozmawiać;
:arrow_right: zaproponować nowe pomysły;
:arrow_right: zadać pytania.Przypominamy o obowiązku zakrywania ust i nosa!

Zapewniamy w biurze środki do dezynfekcji. W miarę możliwości prosimy też o kontakt przed wizytą.

Continue reading →

Zawieszenie dyżurów w biurze

Szanowni Państwo,

W związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju z dniem 19 października br. nasze biuro okręgowe zostaje zamknięte do odwołania, a co za tym idzie środowe dyżury ulegają czasowemu zawieszeniu. Wciąż można się z nami kontaktować drogą mailową lub telefoniczną do czego zachęcamy.

O powrocie do dyżurów poinformujemy w najbliższym bezpiecznym dla wszystkich terminie.

Continue reading →

Nowy Zarząd Okręgu

Przedstawiamy nowy skład Zarządu Okręgu Łódzkiego Lewicy Razem, który został wybrany w wyborach przez członków i członkinie okręgu!

Są to:
Anna Sikora — była dziennikarka prasowa i radiowa, obecnie publicystka i specjalistka od komunikacji w Internecie. Organizatorka protestów w obronie praw kobiet i niezależności sądownictwa. Inicjatorka akcji „In vitro dla Sieradza”. W nowym Zarządzie Okręgu zajmie się koordynowaniem bieżącej działalności organizacyjnej okręgu oraz współpracy z organami Lewicy Razem wyższego szczebla.

Marta Panak — wieloletnia pracowniczka samorządu gminnego, specjalistka ds. zamówień publicznych i nauczycielka. Organizatorka demonstracji w ramach Czarnego Protestu w Skierniewicach. Czynna motocyklistka, instruktorka siłowni i trenerka personalna.

Michał Kwiatkowski — działacz społeczny, radny osiedlowy, dziennikarz radiowy i telewizyjny. Współorganizator prodemokratycznych manifestacji i marszów takich jak Czarny Protest, Marsz Równości. Prowadzi rodzinną firmę w branży multimediów. Obecnie rzecznik prasowy naszego okręgu.

Tomasz Ganicz — nauczyciel akademicki Centrum Papiernictwa Politechniki Łódzkiej, doktor habilitowany nauk chemicznych. Prezes stowarzyszenia Wikimedia Polska w latach 2007–2018. Od stycznia 2019 aktywny uczestnik i współorganizator Strajku dla Ziemi w Łodzi. Pełni funkcję skarbnika naszego okręgu.

Rafał Grabski — student filologii polskiej ze specjalizacją nauczycielską na Uniwersytecie Łódzkim. Angażuje się politycznie, aby reprezentować interesy mieszkańców mniejszych miejscowości. Zgłasza projekty do lokalnego budżetu obywatelskiego. Organizator manifestacji poparcia dla „Konwencji Antyprzemocowej” w Aleksandrowie Łódzkim. W Zarządzie Okręgu zajmie się koordynowaniem spraw członkowskich i współpracy z młodzieżówką Młodzi Razem.

Przed nami mnóstwo pracy na rzecz budowy państwa dobrobytu, promowania rozwiązań równościowych i stania na straży sprawiedliwości społecznej, czyli jednych z głównych celów Lewicy Razem.

Dziękujemy byłym członkom i członkini Zarządu Okręgu — Martynie Urbańczyk (która obecnie jest radną Rady Krajowej Lewicy Razem), Adamowi Pawłowskiemu i Kasprowi Ługowskiemu.

Continue reading →

Wznawiamy dyżury w biurze!

Informujemy, że z dniem 10 czerwca br. dyżury w naszym biurze zostają wznowione. Biuro będzie czynne w każda środę w godz. 17.00-19.00. W miarę możliwości prosimy o wcześniejszy kontakt przed wizytą.

Continue reading →

Biuro zamknięte do odwołania

Szanowni Państwo,

W związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju z dniem 13 marca br. nasze biura okręgowe zostają zamknięte do odwołania. Wciąż można się z nami kontaktować drogą mailową lub telefoniczną.

Continue reading →