Rocznica zamachu na prezydenta Narutowicza

W piątek, 16 grudnia, uczciliśmy pamięć Prezydenta Gabriela Narutowicza, pierwszego prezydenta odrodzonej Polski, który został zastrzelony przez prawicowego fanatyka 16 grudnia 1922, zaledwie pięć dni po zaprzysiężeniu.

Zamordowanie Prezydenta Narutowicza przez nacjonalistę polskiego za to i dlatego, że został na ten najwyższy urząd wybrany głosami także mniejszości narodowych, położyło się ponurym cieniem na całym polskim międzywojennym dwudziestoleciu” – tak pisał na emigracji wybitny polityk socjalistyczny i niepodległościowy Adam Ciołkosz. Dobitniej, bo jeszcze pod wrażeniem zajść po wyborze Prezydenta pisał inny polityk PPS, Józef Piłsudski: “(…) tyle brudu, tyle potwornej, niskiej nienawiści wykazali. Teraz spełnili zbrodnię“.

Dziś, gdy “potworna, niska nienawiść” znów dochodzi do głosu w debacie publicznej, warto przypomnieć przykład Prezydenta wszystkich Polaków, bez względu na pochodzenie i wyznanie, który stał się symbolem demokracji i godnej postawy wobec ślepej przemocy nacjonalistów.

SHARE IT: Facebook Twitter Pinterest Google Plus StumbleUpon Reddit Email

Sprawdź również

Komentarze

You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>